Soru-Cevap

Kendinden Ayarlı Kütle Sönümleyicili sönümlü işleme takımı hakkında SSS

Montaj Talimatları, Uygulama ve Tasarım Spesifikasyonları ve Ürün Listemiz ilginizi çekiyorsa, muhtemelen sönümlü işleme takım tutucu seçimi, kurulumu, sorun giderme ve daha fazlası hakkında sorularınız var. Bu nedenle, sönümlü işleme takımınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bir SSS listesi hazırladık.

Titreşim önleyici CNC tornalama

Frezeleme ve delik işleme takımlarının tamamını görün

Ürünler

Sahip olabileceğiniz bazı soruların yanıtları

İşlemedeki titreşimler nelerdir? Rejeneratif araç gevezeliği nedir?

Tüm takım tezgahları, tornalama veya frezeleme ucu iş parçasına geçtiğinde titrer. İşleme takımı, bir iş parçasını keserken doğal olarak belirli frekanslarda titrer. Bu, iş parçası üzerinde yüzey izlerinin çarpmasına neden olur. Çoğu durumda, çarpma yüzeyi işaretleri, yapının doğal frekansına yakın bir frekansla takım tutucu yapısını heyecanlandırır. Yapının en zayıf olduğu yer burasıdır. Rejeneratif takım gürültüsü, işleme sürecinin titreşim açısından kaotik olduğu ve işleme süreci devam ettikçe titreşimin zamanla arttığı durumu ifade eder.

Titreşim neden endişelenmem gereken bir şey?

Titreşimler her türlü metal işleme prosesinde meydana gelir. Kesici takım performansı titreşimlerden etkilenecektir. İşleme titreşimi ortadan kaldıramayacağınız bir şey olduğundan, onu azaltmanın yollarını bulmanız gerekir. Titreşimleri azaltmak, daha iyi takım performansı, daha yüksek üretim hızı, önemli tasarruflar ve daha iyi yüzey kalitesi anlamına gelir.

Titreşim sönümleme teknolojisi nedir?

Bir alet ve bir iş parçası arasında meydana gelen titreşimleri emmek için bir yöntem. (Takım gevezeliği olarak bilinen metal kesme endüstrisinde). Titreşim sönümleme normalde titreşim enerjisini termal enerjiye/ısıya dönüştürür. Kütle damperi, öncelikle kesici takımdan gelen titreşim enerjisini ağır kütleye aktaracak ve daha sonra titreşim enerjisini termal enerjiye dönüştürecektir. Titreşim sönümleme teknolojisi, üretimin durma riskini azaltacak ve işlenmiş parçalardaki yüzey kalitesini iyileştirecektir.

Kendinden ayarlı kütle damperi takım tutucusu nedir?

Kendinden ayarlı kütle sönümleyici (STMD™) takım tutucu, içindeki kütlenin sertlik desteğinin metal kesme işlemlerinde titreşim frekanslarına otomatik olarak ayarlandığı bir takımdır. MAQ, kendinden ayarlı bir kütle damperi takım tutucu geliştiren ilk şirkettir. Titreşim meydana geldiğinde, kendinden ayarlı kütle sönümleyici aracı, titreşim enerjisinin kesici takımdan kütle sönümleyiciye aktarılmasına ve ardından kütle sönümleyici üzerindeki titreşim enerjisini ısı/termal enerjiye sönümlemeye/dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

Ayarlı kütle sönümleyici aracı ile kendinden ayarlı kütle sönümleyici aracı arasındaki fark nedir?

Birçok sağlayıcı, ayarlanmış kütle amortisörleri takım tutucuları sunar. Ya bu çözümler önceden belirlenmiş bir frekansa ayarlanmıştır ya da işleme sürecinde takım tutucuya ince ayar yapmanız gerekir. MAQ'nun STMD™ takım tutucusu, işleme operasyonunda frekansa göre kendini ayarlayan tek çözümdür.

Sönümlü bir işleme takım tutucusunu makineme nasıl kurarım?

Titreşim sönümlü takım tutucularımız, standart bir bağlantı tasarımına sahip olan veya olmayan standart boyutlara sahiptir. Düz silindirik şekilli, titreşim sönümlü tornalama takım tutucularımızdan birini takmak için, aracı, küçültme manşonu aracılığıyla, çepeçevre bağlama, hidrolik bağlama veya sıkı geçmeli bağlama yoluyla monte etmek için standart bir adaptör kullanmalısınız. İçinde ayarlanmış kütle sönümleyicisi olan sönümlü bir tornalama takım tutucusu takarken, takım tutucunun yüzeyine takmak için doğrudan montaj için vidaları kullanmaktan kaçının. Çünkü doğrudan temas, sönümleme sistemine zarar verebilir. Doğrudan vidalı montaj ayrıca düşük bükülme sertliğine/sertliğine sahiptir.

Titreşim sönümlü takım tutucumu en iyi çalışır durumda nasıl tutabilirim?

MAQ'nun titreşim sönümlemeli takım tutucularını kullanırken soğutma ortamı (yağlayıcı, emülsiyonlar veya basınçlı hava) kullanmanızı öneririz. Takım tutucunuzun etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için asla 100°C'nin (212°F) üzerindeki bir sıcaklıkta çalışmamalıdır. Aşırı ısınma, etkinliği azaltır ve takım tutucunun dahili bileşenlerinin yaşlanmasını hızlandırır.Sahip olabileceğiniz bazı soruların yanıtları